Projekty w jakich szkoła bierze lub brała udział:

Gimnazjum nr 2 w Tuszynie przystąpiło do realizacji programu edukacji ekologicznej „Moc jest w wodzie” dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Realizację programu rozpoczęliśmy w grudniu 2014 r. a zakończymy w czerwcu 2015 r. Celem programu jest propagowanie wśród uczniów i ich rodzin oraz społeczności szkolnej postaw proekologicznych poprzez zwrócenie uwagi, jak ważną w naszym życiu rolę pełni woda, w jaki sposób możemy ją racjonalnie wykorzystywać oraz jak odpowiednio chronić dla dobra całej planety. Projekt umożliwia wykształcenie poczucia indywidualnej odpowiedzialności ze środowiskiem.
Całkowity koszt zadania wynosi 9 900,00 zł,
w tym kwota dofinansowania 8 990,00 zł.
W ramach realizacji programu w szkole odbędą się konkursy i warsztaty. Uczniowie wszystkich klas gimnazjum wezmą udział w wycieczkach na terenie gminy, Łodzi oraz Warszawy. Dofinansowanie umożliwi młodzieży z uboższych rodzin z Tuszyna i okolic wyjazd do miejsc, których bez wsparcia nie mogą zobaczyć. Zajęcia w Centrum Kopernika pozwolą uczniom lepiej zrozumieć zjawiska panujące w przyrodzie. Zaplanowane zajęcia umożliwią pełniejsze zapoznanie się z różnorodnością świata organizmów żywych, a w szczególności organizmów wodnych. Nakłonią do oszczędzania wody oraz będą propagować zrównoważoną gospodarkę odpadami, która znacznie wpływa na zanieczyszczenie wód. Poznanie nowych miejsc rozwinie wyobraźnię oraz rozbudzi w uczniach potrzebę dbania o najbliższe otoczenie i środowisko. Zwiedzane miejsca dziedzictwa kulturowego przybliżą uczniom historię Polski tradycje, pobudzają do refleksji oraz wpłyną na kształtowanie postaw patriotycznych. Wycieczki będą odbywały się we współpracy z pracownikami:
- Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi oraz ZWiK w Tuszynie
- Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
- Ogrodu Zoologicznego w Łodzi
- Oczyszczalni Ścieków w Tuszynie
- Ogrodu Zoologicznego w Warszawie
- Muzeum Powstania Warszawskiego
- Muzeum Kanału Dętka.

W roku szkolnym 2014/2015 nasza szkoła przystąpiła do programu "WF Z Klasą". Program WF z Klasą wspiera nauczycieli w rozwijaniu kultury fizycznej uczniów i przyczynia się do wypracowania pomysłów na nowoczesne i ciekawe lekcje. Zajęcia – tak obowiązkowe, jak i dodatkowe - mogą być bardziej zróżnicowane i bliższe oczekiwaniom młodych ludzi. Wychowanie fizyczne to przecież nie tylko gry zespołowe, ale także taniec, aerobik, wschodnie sztuki walki, joga, turystyka rowerowa i piesza. Program ma pokazać, że ze sportu w szkole każdy może czerpać przyjemność.
Odnośnik do blogu W-f z klasą.
II edycja programu WF z klasą zakończyła się w czerwcu 2015 r. Wszystkie 4 zadania zostały zaliczone i szkoła otrzymała certyfikat ukończenia programu. W roku szkolnym 2015/2016 również wzięliśmy udział w programie. III edycja odbywa się pod hasłem "Przewrót na WFie" Odnośnik do bloga: W-F z klasą

W roku szkolnym 2011/2012 podjeliśmy się pracy w projekcie "Rozwój zinteresowa uczniów gimnazjum drogą do kariery" współwinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Nasza szkoła jest jedną z 18 szkół województwa łódzkiego, które biorą udział w projekcie Inkubator Młodzieżowych Inicjatyw Obywatelskich. Projekty są realizowane w trzech dziesięcioosobowych grupach.

ROK SZKOŁY W RUCHU

Gimnazjum nr 2 w Tuszynie przystąpiło do Ogólnopolskiej Akcji Ministra Edukacji Narodowej "Ćwiczyć każdy może"organizowanej w ramach Roku Szkoły w Ruchu. Działania podjęte przez szkołę obejmowały obszary:
*Obszar nr 1 - Ruch w szkole
*Obszar nr 2 - wychowanie fizyczne - alternatywne formy realizacji zajęć wychowania fizycznego
*Obszar nr 4 - kwalifikacje i doskonalenie nauczycieli
*Obszar nr 5 - pozalekcyjne zajęcia sportowe
*Obszar nr 6 - zajęcia zorganizowane
Szczegółowe informacje znajdują się pod adresem gim2tuszyn.wix.com/szkolawruchu.

AKTYWNA EDUKACJA

W roku szkolnym 2013/2014 przystąpiliśmy do programu AKTYWNA EDUKACJA. Jego celem jest podniesienie jakości nauczania dzięki wykorzystaniu technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) oraz elementów oceniania kształtującego, a także przygotowanie do racjonalnego wyboru sprzętu i sprawnego zarządzania infrastrukturą komputerową w szkole.

Szkoła z klasą i nie tylko

W roku szkolnym 2003/2004 uczestniczyliśmy w akcji "Gazety Wyborczej" i portalu Gazeta.pl pod patronatem prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego "Szkoła z klasą". Spośród 30 zadań do realizacji wybraliśmy:
1. Lepiej przygotowujemy do egzaminu.
2. Poprawiamy ocenianie.
3. Co słychać na świecie.
4. Młodzi obywatele.
5. Szkoła bez nałogów.
6. Dostępny internet i komputer.
Uporaliśmy się ze wszystkimi zadaniami i 01 X 2004 roku otrzymaliśmy certyfikat "Szkoły z klasą".

W roku szkolnym 2008/2009 uzyskaliśmy również tytuł

"Szkoły Myślenia"