Niezwykły Gość | 21 listopada2018 |

ODWIEDZIŁ NAS NIEZWYKŁY GOŚĆ.
W środę 21 listopada w Gimnazjum nr 2 w Tuszynie odbyło się długo oczekiwane spotkanie. Naszą szkolę odwiedził Krzystof Jakubiec - laureat tytułu Mistrz Mowy Vox Populi, harcmistrz, pedagog i gawędziarz. Popularyzator wiedzy o historii harcerstwa, Szarych Szeregach i ich bohaterach, twórca konkursu „Arsenał Pamięci”. Był przyjacielem i opiekunem „Matuli Polskich Harcerzy”, Matki Janka Bytnara – Zdzisławy Bytnarowej.
Podczas dwugodzinnego spotkania dh Krzysztof barwnie opowiadał nam o Alku, Rudym i Zośce - bohaterach powieści Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”. Wszystkie informacje nasz gość uzyskał od najbliższych Rudego, jego matki i siostry, z którymi pozostawał w przyjaźni. Mówił o tym, jak ze stratą syna musiała pogodzić się matka i jak do końca życia walczyła o zachowanie pamięci o Janku i jego przyjaciołach.
Podczas spotkania przypomniana została także krótko sylwetka Krzysztofa Kamila Baczyńskiego - ich szkolnego kolegi, świetnie zapowiadającego się poety, który zginął w pierwszych dniach powstania warszawskiego.
Swoją opowieść nasz gość zakończył piękną recytacją wiersza Janka Romockiego ps. „Bonawentura” pt. „Modlitwa o przebaczenie”.
Po zakończeniu gawędy dh Krzysztof Jakubiec, otoczony wiankiem zaciekawionych uczniów, długo jeszcze odpowiadał na pytania, wyjaśniał, przywoływał ciekawostki związane z powstaniem warszawskim i jego uczestnikami. Demonstrował rodzinne pamiątki związane z II wojną światową, w tym pamiętnik ojca, pisany przez niego od rozpoczęcia wojny do ucieczki z obozu w Auschwitz, domowym sposobem skonstruowany radioodbiornik/radiostacja, a także zwykły (choć nieco niezwykły) bandaż i przestrzeloną opaskę powstańca warszawskiego.
Takie spotkanie to wspaniała, niecodzienna lekcja historii. Wzbogaciła wiedzę na temat życia w okupowanej Warszawie. Dała powód do refleksji i z pewnością zostanie na długo w naszej pamięci.

Oliwia Pietrasik i Anita Twardowska ucz. kl. III b