Zlot Szkół Reymontowskich | 12-14 października 2018 |

Nasz ostatni Zlot Szkół Reymontowskich
W dniach 12 -14 października 2018 roku w Zespole Szkół Agrotechniczny w Bożkowie odbył się XXII Ogólnopolski Zlot Szkół Reymontowskich połączony z XIV Ogólnopolskim Konkursem Recytatorskim ,, Mówimy Reymontem”. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie Oliwia Kotowska, Saima Crnovrsanin, Aleksandra Baran oraz Jan Cekus wraz z Panią Dyrektor Elżbietą Rygielską. Tym razem od miejscowości, która była gospodarzem Zlotu dzieliło nas ponad 300 km, dlatego wyjechaliśmy już w czwartek 11.10.2018 r.
Na miejscu zostaliśmy zakwaterowani w salach i powitani kolacją. Następnego dnia, po śniadaniu, odbył się pierwszy etap konkursu recytatorskiego, w którym naszą szkołę reprezentowała Oliwia Kotowska. Po przesłuchaniach nadszedł czas na oficjalne otwarcie Zlotu oraz odsłonięcie pamiątkowej tablicy przez gości i gospodarzy uroczystości, która rozpoczęła się wprowadzeniem osiemnastu sztandarów szkół z całej Polski. Ponieważ honorowymi gośćmi byli przedstawiciele Polonii Kanadyjskiej odśpiewano najpierw hymn Kanady, a później Polski. Uczestnicy Zlotu mieli także okazję uczestniczyć w spotkaniu z aktorką Panią Ireną Karel – odtwórczynią roli Zośki w „Chłopach”, która odpowiadała na pytania publiczności, dotyczące kulisów pracy aktorskiej. Zwróciła też uwagę na konieczność dbania o język i jego kulturę.
Drugi dzień Zlotu upłynął pod znakiem warsztatów i wycieczek. Uczestnicy mogli poznać kuchnię polską z przełomu XIX i XX w., tajniki haftu krzyżykowego, tańce polskie epoki reymontowskiej i wiele innych. Wachlarz zajęć był bardzo różnorodny i z pewnością każdy uczestnik Zlotu odnalazł coś interesującego dla siebie. Nasi reprezentanci zdecydowali się na warsztaty poświęcone tańcom ludowym. Poznawali podstawowe kroki oraz uczyli się układów znanych polskich tańców takich jak krakowiak, oberek czy kujawiak. Następnym punktem programu była wycieczka do jedynego w Polsce Muzeum Papiernictwa w Dusznikach – Zdroju, a następnie do Sanktuarium w Wambierzycach. Mieliśmy okazję poznać historię papiernictwa oraz własnoręcznie czerpać papier, który zabraliśmy ze sobą jako pamiątkę. Wieczorem, po dniu pełnym wrażeń, mogliśmy tańczyć i bawić się na wspaniałej dyskotece z DJ-em.
Ostatniego dnia przyszedł czas na ogłoszenie wyników konkursu oraz uroczyste pożegnanie. Wszystkim szkołom wręczono dyplomy i pamiątki. Goście z Kanady przygotowali specjalny program artystyczny związany ze stuleciem odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę. Po obiedzie wszyscy opuściliśmy gościnną szkołę z bagażem nowych wrażeń i wspomnień, a także nowymi znajomościami.
Każdy Zlot jest okazją do integracji Rodziny Reymontowskiej, do której co jakiś czas dołączają nowe szkoły. To także okazja do wymiany doświadczeń, tworzenia pięknych wspomnień, kultywowania tradycji i upamiętniania noblisty. Dla naszej szkoły był to ostatni Zlot. Żałujemy, że nasi młodsi koledzy nie będą mieli okazji uczestniczyć w takich wydarzeniach.

Oliwia Kotowska ucz. kl. III a