XXI OGÓLNOPOLSKI ZLOT SZKÓŁ REYMONTOWSKICH | październik 2017 |

XXI OGÓLNOPOLSKI ZLOT SZKÓŁ REYMONTOWSKICH

XXI Ogólnopolski Zlot Szkół Reymontowskich przeszedł już do historii. W tym roku Rodzinę Reymontowską gościł Zespół Szkół Samorządowych w Zawidzu Kościelnym.
Nasze gimnazjum reprezentowali uczniowie klas drugich: Oliwia Kotowska, Anita Twardowska, Maksymilian Mrzewa i Kacper Sadka.
Uroczystość rozpoczęło odsłonięcie ławeczki Wł. St. Reymonta. Do przecięcia wstęgi zaproszono gospodarzy uroczystości oraz zaproszonych gości.
Następnie uczestnicy Zlotu wraz z pocztami sztandarowymi przeszli do hali sportowej, gdzie zostali powitani polonezem – polskim tańcem narodowym, wykonanym przez działający w szkole Zespół Tańca Ludowego „Zawidzanie”, który przygotował, wraz ze szkolną Młodzieżową Orkiestrą Dętą, oprawę artystyczną uroczystości.
Podczas Zlotu swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele władz województwa mazowieckiego, dolnośląskiego, powiatu sierpeckiego, gminy Zawidz, władz oświatowych, Zarządu Ogólnopolskiego Klubu Szkół Reymontowskich. Gościem specjalnym była p. Emilia Krakowska – wybitna aktorka filmowa, estradowa i teatralna, odtwórczyni roli Jagny w ekranizacji powieści „Chłopi”, „dobry duch” Zlotów Reymontowskich.
Wyjątkowymi gośćmi Zlotu była delegacja z Kanady, pani Marzanna Biernat - dyrektor Szkoły Polonijnej oraz laureaci XLVII Konkursu Recytatorskiego im. Marii i Czesława Sadowskich: Oskar Ossowski i Natalia Folaron z Toronto oraz Jessica Malek z Hamilton, którzy uświetnili nie tylko XXI Zlot Szkół Reymontowskich, ale również Ogólnopolski Konkurs Recytatorski. Ich wystąpienia dostarczyły wielu pozytywnych emocji, wzruszały swoją głębią i przesłaniem.
W sobotę, drugiego dnia Zlotu odbył się XIII Ogólnopolski Konkurs Recytatorski „Mówimy Reymontem” w którym udział brała uczennica klasy II a Oliwia Kotowska. Konkurs odbywa się dzięki współpracy Fundacji im. Wł. St. Reymonta z Lipiec Reymontowskich oraz Fundacji im. Wł. Reymonta z Kanady. Odbył się on w trzech kategoriach wiekowych, w sumie wystąpiło 21 recytatorów.
Po konkursowych zmaganiach uczestnicy Zlotu mogli zrelaksować się w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, w którym obserwowaliśmy wiejską zabudowę z XIX wieku, a następnie na Ranczo Boguszewiec, gdzie biesiadowano i korzystano z licznych atrakcji. Podczas spotkania uczniowie zaprezentowali swoje placówki, wręczono również podziękowania dla szkół i dyplomy uznania dla nauczycieli, którzy przygotowali uczestników konkursu.
Zlot zakończyła uroczysta msza św. w kościele pw. św. Marcina w Zawidzu Kościelnym. W mszy uczestniczyły poczty sztandarowe, o oprawę zadbała Młodzieżowa Orkiestra Dęta, delegacja z Kanady oraz laureaci XII Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.
Ze Zlotu - jak zwykle - wróciliśmy pełni wrażeń i niezapomnianych przeżyć, którymi podzielimy się z kolegami i koleżankami ze szkoły w Dniu Patrona.
Elżbieta Rygielska