Aktualności




WYSTAWA | maj 2018 |

„Pisanie nie polega jedynie na wyrażaniu myśli, to także głęboka zaduma nad wymową każdego słowa”.
Paolo Coelho
Od początku kwietnia w bibliotece szkolnej Gimnazjum nr 2 w Tuszynie prezentowana jest wystawa poświęcona sztuce pisania tradycyjnych listów. „Zapomniana sztuka korespondencji” podejmuje temat dla współczesnej młodzieży bardzo retro. O ręcznym pisaniu listów czy kartek pocztowych przypominamy sobie bowiem zwykle w okolicach Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Ten zwyczaj coraz bardziej ustępuje miejsca krótkim wiadomościom tekstowym, często wysyłanym o niezmienionej treści do wielu adresatów, bez podpisów i osobistych wtrąceń. Papeterię trudno dziś znaleźć, a dla młodych ludzi to słowo jest zupełnie nieznane. Dziś młodzi uczą się w szkołach o tym, jak kiedyś wyglądały listy. Sami zaś piszą tylko te urzędowe. Wystarczy zajrzeć do torby zaprzyjaźnionego listonosza. Kiedyś nosił w niej odręcznie adresowane listy - dziś, najczęściej rachunki, bo my już nawet kartek z wycieczki nie wysyłamy. Wielu z trudem przychodzi odręczne pisanie, a tworzenie długich, kwiecistych zdań to już wysiłek nie z tej epoki.
Prezentowana ekspozycja stanowi swoistą podróż sentymentalną jej autorki do czasów „przed-emailowych”, kiedy to po kilka dni a nawet tygodni czekało się na odpowiedź na poprzedni list. Po jej otrzymaniu, celebrowało moment otwierania koperty i wczytywania się w treść. Następnie trochę czasu zajmowało nadawcy przemyślenie odpowiedzi, dobór odpowiedniego papieru. Później koperta, spacer na pocztę … i znów oczekiwanie na odpowiedź. To były fajne czasy!
Na wystawie obejrzeć można niezwykle ciekawe kartki pocztowe, upamiętniające okolicznościowe wydarzenia, ręcznie wykonane kartki świąteczne, bogatą kolekcję barwnych znaczków pocztowych, korespondencje prywatne z różnych okresów, m.in. z lat szkolnych i czasów studiów, w tym listy w języku angielskim od korespondencyjnej japońskiej przyjaciółki autorki wystawy oraz listy w języku francuskim, a także wzory papeterii. Na szczególną uwagę zasługuje unikatowa kolekcja tematycznie zebranych kartek pocztowych, np. pocztówki patriotyczne, kobieta na pocztówce, niemiecki humor sytuacyjny, Kresy Wschodnie, wspomnienia z podróży, pochodząca ze zbiorów pani Teresy Michalskiej-Barskiej. Warto również wyróżnić listy z roku 1942 i 1943 oraz kserokopię rękopisu listu Władysława Stanisława Reymonta z 1902 roku. Ponadto na wystawie prezentowane są informacje i ciekawostki o historii i sztuce pisania listów. Ekspozycja ma na celu zachęcenie młodego pokolenia do sięgnięcia po bardziej wyszukaną niż wyrwana z zeszytu w kratkę kartka papieru i tą drogą zakomunikowania komuś bliskiemu swojego zainteresowania jego osobą i sprawami, podzielenia się z nim swoja radością, problemem, smutkiem, zasięgnięcia jego rady. Przekonanie, że każdy list to unikatowa historia, którą warto samemu napisać, by po latach powrócić do zakurzonych wspomnień. Bo „słowo mówione,(…), uleci, a pisane – nawet po wielu latach – wzrusza”. Wystawa potrwa do 6 czerwca.

Magdalena Lesiak autorka wystawy-Nauczycielka Gimnazjum nr 2 w Tuszynie

   





JxG Grafika: d4u.pl - profesjonalne szablony
Strona główna Strona główna Mapa strony Kontakt