KOPALNIA "I MY NA DNIE JEZIORA" | 28-29 maja 2018 |

Wycieczka do Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów
W ramach realizacji programu „Tuszyn gra o czyste powietrze” w dniach 28 i 29 maja 2018 r. uczniowie klas drugich Gimnazjum nr 2 w Tuszynie wraz z nauczycielami udali się na wycieczkę do Kopalni Węgla Brunatnego w Bełchatowie.
Po dotarciu uczestników na miejsce pracownik zakładu górniczego opowiadał młodzieży o miejscu, w którym się znajdują, o jego funkcjonowaniu i pracownikach. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, na przykład tego, że roczne zasoby całego złoża bełchatowskiego szacowane są na ok. 2 mld ton.
Po tym wstępie młodzież udała się do obszarów zalegania węgla brunatnego, w których mogła na własne oczy zobaczyć pracujące maszyny, jakich używa się do wydobywania tego surowca. Na zakończenie uczniowie mogli podziwiać z tarasu widokowego całe zagłębie, gdzie przewodnik przedstawił wiele ciekawostek dotyczących kopalni. Jedną z nich była informacja, że w przyszłości, gdy już pokłady węgla się wyczerpią, teren kopalni zostanie zalany i powstanie sztuczne jezioro. Jako dorośli będziemy mogli korzystać z jego walorów, tak jak dziś korzystamy Góry Kamieńsk.
Wycieczka okazała się bardzo przydatnym, interesującym i udanym wyjazdem edukacyjnym, który uświadomił nam jak ważne jest dbanie o środowisko naturalne i rozsądne korzystanie z jego zasobów.
Adna Crnovrsanin klasa IIa