WOJEWÓDZKIE PODSUMOWANIE ROKU REYMONTOWSKIEGO | 23 listopad 2017 |

Podsumowanie obchodów Roku Reymontowskiego w Województwie Łódzkim okiem gimnazjalistów.
Jako uczniowie szkoły noszącej imię Władysława Stanisława Reymonta i w uznaniu zaangażowania w promowanie sylwetki patrona zostaliśmy uhonorowani zaproszeniem na ważną uroczystość.
W czwartek 23 listopada o godzinie 10:00 mieliśmy przyjemność uczestniczyć w uroczystym podsumowaniu obchodów Roku Władysława Stanisława Reymonta w Województwie Łódzkim. Najpierw gimnazjaliści wraz z włodarzami województwa i miasta złożyli kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym postać autora ,,Chłopów", który znajduje się na placu w centrum Tuszyna.
Głowna uroczystość odbyła się w Miejskim Ośrodku Kultury w Tuszynie. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz województwa oraz miast i gmin, z którymi związany był Władysław Stanisław Reymont. Gościem honorowym była Pani Emilia Krakowska, odtwórczyni roli Jagny w ekranizacji powieści „Chłopi”, znana nam również ze Zlotów Szkół Reymontowskich.
Podczas spotkania przedstawiono działania, jakie były podejmowane w województwie okazji 150 rocznicy urodzin noblisty. Bardzo interesująco wypowiedziała się Pani Emilia Krakowska, która opowiedziała o swoich wspomnieniach z planu filmowego, a także przywołała kilka ciekawostek ze swojego aktorskiego życia. Zaprezentowali się również laureaci I Gminnego Konkursu Recytatorskiego ,,Słowem malowane", którzy wygłosili dla obecnych fragmenty utworów Władysława Stanisława Reymonta. Pod koniec odbyło się krótkie, ale bardzo ciekawe przedstawienie artystyczno – etnograficzne ,,Z życia Władysława Reymonta" wykonane przez zespół ludowy ze Sławna.
Mieliśmy także zaszczyt uczestniczyć w nieoficjalnej części spotkania. Znalazła się wówczas chwila na rozmowę z gościem honorowym, wspólną fotografię i pamiątkowe wpisy, a po skończonej uroczystości zostaliśmy zaproszeni do Hoteliku Bej w Tuszynie, gdzie przygotowano poczęstunek.
Na koniec wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali okolicznościowe wydawnictwo ,,Śladami Reymonta po województwie łódzkim".
Uroczystość była bardzo ciekawym wydarzeniem, ukazującym, jak istotne jest kultywowanie tradycji oraz jak ważna jest postać Władysława Stanisława Reymonta w historii Polski i regionu łódzkiego. Dzięki temu, że ten wspaniały pisarz spędził wczesne dzieciństwo w naszym mieście, my – gimnazjaliści – mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w tak pięknym spotkaniu, które na długo pozostanie w naszej pamięci.
Jesteśmy dumni, że podczas tej ważnej wojewódzkiej uroczystości godnie reprezentowaliśmy tuszyńską młodzież.

Adrianna Kacprzak i Szymon Słowiński – trzecioklasiści