Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Życiu i Twórczości Wł. St. Reymonta | 11 października 2017 |

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Życiu i Twórczości Wł. St. Reymonta
11 października 2017 r. reprezentacja Gimnazjum nr 2 w Tuszynie w składzie: Anita Twardowska, Dagmara Kotlicka wraz z opiekunem Panią mgr Katarzyną Wodzińską udała się do Lipiec Reymontowskich na Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Życiu i Twórczości Wł. St. Reymonta, którego celem była popularyzacja wiedzy na temat biografii autora „Chłopów” oraz stworzenie młodzieży szkolnej warunków do publicznych kontaktów z rówieśnikami i konfrontacji swojej wiedzy. Spotkanie stanowiło także okazję do uczczenia 150. rocznicy urodzin WŁ. St. Reymonta.
Uroczystego otwarcia konkursu w Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji dokonał wójt Lipiec Reymontowskich. Następnie uczestnicy konkursu przeszli do lipieckiego gimnazjum na pierwszą część konkursu. W konkursie rywalizowało 54 uczniów z 22 placówek oświatowych z województwa łódzkiego, mazowieckiego, lubelskiego i wielkopolskiego. Zmagania konkursowe tradycyjnie składały się z dwóch etapów: części pisemnej i części ustnej. Po pierwszych emocjach etapu pisemnego, uczniowie wraz ze swoimi opiekunami mieli przyjemność obejrzenia filmów o Lipcach Reymontowskich. Pierwszy z nich opowiadał o społeczności lipieckiej i historii ekranizacji „Chłopów” Wł. St. Reymonta, a drugi traktował o współczesnych Lipcach. W tym czasie jury podsumowało etap pisemny i wyłoniło zwycięzców, którzy zakwalifikowali się do etapu ustnego. Sześciu uczestników z najwyższym wynikiem zasiadło na scenie gok-u i przed liczną publicznością zmagało się z pytaniami części ustnej. Cała widownia, a szczególnie ci, którym niewiele zabrakło, by zająć miejsce wśród zwycięzców, mocno przeżywali kolejne pytania, sprawdzając swoją wiedzę na kolejnym etapie. Pytania konkursowe były dość trudne, dotyczyły szczegółowej znajomości „Chłopów” oraz historii Lipiec Reymontowskich. Te ostatnie okazały się piętą achillesową uczestników spoza gminy Lipce. Należy wspomnieć, że cała impreza przebiegała w miłej i iście rodzinnej atmosferze, jak przystało na Rodzinę Gmin Reymontowskich. Co roku konkurs jest świetną okazją do spotkań ze znajomymi z całej Polski, gdyż uczestniczy w nim wiele szkół i gmin związanych z sylwetką Władysława Stanisława Reymonta. Dla wszystkich reprezentacji tegorocznych zmagań przygotowano dyplomy, podziękowania oraz upominki (książka i film o Lipcach Reymontowskich). Mamy nadzieję, że za rok znów spotkamy się w gościnnych Lipcach.
Katarzyna Wodzińska