JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM | 1 czerwca 2017 |

1 czerwca 2017 roku Gimnazjum nr 2 w Tuszynie przystąpiło do akcji: „ Jak nie czytam, jak czytam”. Z tej okazji w naszej szkole odbyło się wiele konkursów, zabaw i atrakcji. Dzień rozpoczął się o 8:15, każda klasa wraz z wychowawcami przystąpiła do wykonywania powierzonych im zadań. Uczniowie musieli wykonać ilustracje do wskazanego fragmentu ‘Chłopów’, ucharakteryzować jedną osobę z klasy na wybraną postać literacką, opisać ją i przygotować się do jej prezentacji, a także stworzyć krzyżówkę, w której tytuły książek będą tworzyć hasło „JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM”, wypisać jak najwięcej plusów i znaleźć chociaż jeden minus czytania książek. Dodatkowym zadaniem było odpowiedzenie na pytanie: „Drukowane książki czy e-booki?"
Następnie wszystkie klasy biorące udział w akcji spotkały się w holu, gdzie każda z nich zaprezentowała swoje opracowania i odpowiedzi na pytania. Uczniowie przedstawili życiorysy bohaterów literackich, których role odgrywały ucharakteryzowane osoby. Dodatkowym zadaniem były kalambury, których hasłami do odgadnięcia były postacie ze znanych utworów.
Dwie uczennice z naszej szkoły przygotowały tablicę, na której widniał napis „Wszystko co we mnie dobre zawdzięczam książce...". Każdy, kto miał ochotę mógł wpisać tytuł i autora książki, którą szczególnie zapamiętał. Do akcji przyłączyli się nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale także mieszkańcy Tuszyna i okolicy.
W tym dniu naszymi gośćmi byli przedszkolacy, którzy z chęcią przyłączyli się do zabawy. Dla najmłodszych przewidziane były różne atrakcje. Nasi uczniowie czytali im bajki, a także umilali czas zabawami związanymi z książkami i ich bohaterami. Maluchy kolorowymi kredami na szkolnym boisku rysowały postacie ze swoich ulubionych książek.
Zakończenie akcji odbyło się na boisku szkolnym, gdzie zgromadziła się cała szkoła. Na zdjęciu, które zrobiliśmy, aby upamiętnić ten dzień, każdy uczeń trzymał w ręku swoją ulubioną książkę, a kilkoro z nas otrzymało litery, które tworzyły napis: „JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM”.
Tego samego dnia, po wszystkich obchodach nasi uczniowie udali się do Domu Seniora Vigor, gdzie pensjonariuszom czytali zapomniane baśnie.
W ramach akcji: „Jak nie czytam, jak czytam” w naszej szkole odbyły się również dwa konkursy międzyklasowe. Jeden z nich fotograficzny pt. „Przyłapani na czytaniu”, a drugi plastyczny "Moja klasa poleca...(książkę)”.
tekst: P. Sudomir