KWESTA NA STARYM CMENTARZU | 24 października 2015 |

24 października 2015r. Uczniowie naszego gimnazjum, już po raz szósty, wzięli udział w kweście na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej w Łodzi. Tematem przewodnim tegorocznej XXI-ej kwesty była 160 rocznica powstania pierwszego w Łodzi wielowyznaniowego cmentarza. Gimnazjaliści klas III uczestniczący w kweście - wolontariacie przyłączyli się do akcji, polegającej na porządkowaniu nagrobków w najstarszej części cmentarza ( grabienie, wyrywanie chwastów, zamiatanie i inne prace porządkowe). Zarząd z Prezesem na czele Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi przyznał Gimnazjum nr 2 w Tuszynie patronat nad pomnikiem nagrobnym dra. Karola Jonschera. Z tej wyjątkowej sytuacji Rada Rodziców ufundowała tabliczkę okolicznościową z napisem:
Patronat nad pomnikiem nagrobnym
dra. Karola Jonschera
sprawuje Gimnazjum nr2
w Tuszynie

Na zakończenie kilka słów na temat działalności dra. Karola Jonschera.
K. Jonscher – wielki społecznik, oddany bez reszty swojej pracy lekarskiej. Prowadził działalność zmierzającą do poprawy warunków sanitarnych i zdrowotnych w dynamicznie rozwijającej się XIX – wiecznej Łodzi. Był współorganizatorem Obywatelskiego Komitetu Pomocy Biednym ( przekształcone na Chrześcijańskie Towarzystwo Dobroczynności ). Współtworzył Towarzystwo Pogotowia Ratunkowego, szpitala dla nerwowo i psychicznie chorych ( 1902r. Szpital im. dra. J..Babińskiego )oraz w szpitalu dla dzieci ( obecnie im. J. Korczaka ) pełnił obowiązki naczelnego ordynatora pediatrii.Opieką lekarską otaczał najbardziej potrzebujących robotników łódzkich. Jako domowy lekarz Karola Scheiblera był pomysłodawcą budowy przyfabrycznego szpitala służącego robotnikom ( im. K. Jonschera ul. Milionowa ).