WYJAZD NA FESTIWAL NAUKI | 20 kwietnia 2016 |

W czasie kiedy trzecioklasiści pisali test wiedzy z języka angielskiego, część uczniów klas pierwszych uczestniczyła w XVI Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi. Tym razem z kilkaset wydarzeń naukowych, kulturalnych i artystycznych przygotowanych m. in. przez łódzkie uczelnie oraz instytucje naukowe i kulturalne, wybraliśmy warsztaty, pokazy eksperymentów, wykład "Od fonografu do blu-ray", które zaprezentowali pracownicy Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej.
Podczas wykładu uczniowie mieli możliwość odsłuchania płyty winylowej dzięki zwykłej igle do szycia i kartki papieru, zapoznaniu się z techniką zapisu na taśmie magnetofonowej, sposobie przetwarzania "zer i jedynek" na dźwięk oraz dlaczego na płycie CD mieści się 700MB, DVD to już 4,7GB, a na Blu-ray więcej niż 17GB przy tej samej wielkości płyty.
Na pracowni mikroprocesorów zobaczyliśmy ile trudu trzeba sobie zadać aby odwzorować najprostsze ruchy dłoni, a na II pracowni fizycznej jak ujarzmić pioruny aby grały w rytm muzyki. W dodatku byliście tam w dniach wolnych od zajęć edukacyjnych - wielki plus z fizyki.