GIMNAZJALIŚCI W STOLICY | 6 - 7 maja 2015 |

Gimnazjaliści z „dwójki” w stolicy
Uczniowie Gimnazjum nr 2 w Tuszynie w dniach 6 - 7 maja 2015 r. uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Wyjazd częściowo sfinansowany został ze środków pochodzących z dotacji WFOŚiGW w Łodzi w ramach realizacji programu „ Moc jest w wodzie”.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Starówki. Zabytkowe kamienice, Kolumna Zygmunta, Zamek Królewski, Syrenka Warszawska cieszyły oko mimo deszczowej pogody. Przemoknięci do suchej nitki, ale uśmiechnięci i ciekawi dalszych atrakcji udaliśmy się następnie na Stadion Narodowy. Obiekt naprawdę robi wrażenie i niejeden gimnazjalista zapewne zamarzył, by zagrać kiedyś na tej murawie. Tego dnia czekał na nas jeszcze jeden, najważniejszy punkt programu – Centrum Nauki Kopernik. Zwiedzając to interaktywne centrum bawiliśmy się świetnie, ale jednocześnie dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na temat otaczającego nas świata. Mieliśmy okazję sprawdzić, jak działają urządzenia, o których opowiada nam nauczyciel fizyki, obserwować zjawiska chemiczne i atmosferyczne. Jednym słowem zgłębiać tajemnice nauki i dobrze się przy tym bawić.
Drugi dzień naszej wycieczki rozpoczęliśmy od spaceru po warszawskim ZOO. Można tam zobaczyć naprawdę ciekawe gatunki zwierząt, których nie ma w naszym, łódzkim Ogrodzie Zoologicznym. Następnie udaliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego. Tam ze wzruszeniem słuchaliśmy opowieści przewodnika o wydarzeniach z 1944 r. Dzięki wizycie w tym szczególnym miejscu, dzień po dniu mogliśmy prześledzić przebieg powstania. Niesamowite wrażenie zrobiło na nas „bijące serce powstańców”.
Podczas naszej dwudniowej wycieczki mieliśmy także okazję przespacerować się alejami Starego Cmentarza Powązkowskiego. Przystanęliśmy na chwilę przy grobie Czesława Niemena. Krzysztofa Kieślowskiego, Wioletty Villas oraz na dłużej w Alei Zasłużonych przy grobie patrona naszej szkoły - Władysława Stanisława Reymonta.
Kończąc wycieczkę z tarasu widokowego w Pałacu Kultury i Nauki spoglądaliśmy jeszcze raz na miasto, które gościło nas - gimnazjalistów z Tuszyna - przez dwa niezapomniane dni.